Vinaři

Ve vinotéce Aztéka potkáte vína těchto vinařů...

AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, a. s.

Šlechtitelská stanice byla zapsána do obchodního rejstříku 21. ledna 1999 a úspěšně navázala na činnosti Znojemského šlechtitelského a výzkumného vinařského pracoviště. Je nejstarším šlechtitelským pracovištěm České republiky a jedním z nejstarších na světě. V současnosti je Ampelos nejen udržovatelem 30 odrůd révy vinné, ale zabývají se zde i novošlechtěním odrůd, které by byly rané a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí. V roce 2001 byl do Státní odrůdové knhy zapsáno jejich Veritas, kříženec Ryzlinku červeného a Bouvierova hroznu.

Ve Vrbovci je i sklepní hospodářství, které slouží mimo jiné k ověřování výsledků šlechtitelské činnosti.

Pod značkou AMPELOS produkují omezené množství žádaných odrůdových vín, která jsou vyhledávána především milovníky a znalci dobrých vín.

 

Nové vinařství

Nové Vinařství se nachází na okraji Drnholce a vyrábí pouze bílá a růžová vína, a ta uzavírají výhradně skleněnými nebo šroubovými uzávěry. Výjimkou, potvrzující pravidlo, je červené víno Pinot noir s korkovou zátkou.


JEJICH SORTIMENT MÁ ČTYŘI ZÁKLADNÍ ŘADY:
Emballage – jakostní odrůdová vína, šroubový uzávěr, vyšší zbytkový cukr
Cépage – přívlastková odrůdová vína, skleněný uzávěr (růžová vína – šroubový uzávěr)
Cuvée – směsná jakostní vína, skleněný uzávěr (růžová vína – šroubový uzávěr)
Speciality – jakostní šumivá vína kvašená v láhvi, odrůdové mošty, nízko alkoholické víno

Vinařství Čech

    Vinařství Čech vzniklo po rozdělení firmy ČEBAV v roce 2010. (ČEBAV založili v roce 1996 vínaři Jan Čech   a Jan Balga.)

    Naleznete je v obci Tvrdonice patřící do vinařské oblasti Slovácké. V současné době hospodaří na zhruba 16 ha vinohradů, převážně nově vysazených. Kvalitní hrozny se pod dohledem sklepmistra a majitele Jana Čecha mění ve vína zemská i vína přívlastková, jež jsou pravidelně oceňována na českých i mezinárodních soutěžích, bez ohledu nato, zda jsou to vína bílá, červená či růžová. Některá červená vína dozrávají v sudech z francouzského dubu.

Rodinné vinařství Hrabal

    Rodinnou tradici založil Václav Hrabal v roce 1966 a pokračují v ní jeho synové Stanislav a Miroslav Hrabalovi.

    Vinařství založili s přesvědčením, že i na Moravě lze vyrábět světová vína. Prvořadou pozornost věnují výběru tratí s nejlepším terroir, který spolu s cílenou agrotechnikou umožňuje získávat prvotřídní surovinu pro výrobu jakostních a přívlastkových vín. Šetrné a přirozené zpracování hroznů je základem pro získávání ušlechtilých vůní a chutí v jejich vínech. Červená vína vyrábějí výhradně z hroznů z Velkých Bílovic. Sortiment bílých vín je doplněn o chuťovou nuanci mikulovské podoblasti.

    V jejich sortimentu lze nalézt i sekty vyráběné klasickou a původní metodou kvašení vína v láhvi, které je ve Francii nazýváno jako Méthode Champenoise.

Vinařství Maňák

Vinařství bylo založeno v roce 1992 jako firma rodinného typu. Svým umístěním, asi 6 km od Kyjova, patří do slovácké podoblasti jižní Moravy.  Tato oblast je od severních větrů chráněna pohořím Chřiby, a právě na jejich jižních svazích, jsou nejlepší vinice dávající této krajině malebný ráz .

Největší rozlohu vinic obdělávají v katastru obce Kostelec, kde na trati Stará hora mají přes 6 ha vinic s odrůdami Rulandské bílé, Muškát moravský, Chardonnay a Muller Thurgau. Další  vinice se nachází v Žádovicích v trati Féruňk, zde je odrůdová skladba rozmanitější. Pěstují zde Ryzlink Rýnský, Tramín červený, Sylvánské zelené, Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské modré, Merlot, Svatovavřinecké a Cabernet Moravia. Půda je zde hlinitopísčitá a sprašovitá. Starší vinice jsou zatravněny, mladé výsadby jsou udržovány černým úhorem. Ošetřování vinic provádějí v souladu s integrovanou produkcí. Na všech vinicích nasadili dravé roztoče, kteří udržují harmonický ekosystém, takže mohli  zcela vyloučit použití herbicidů.

Vinařství Pechor

    Vinařství Pechor je malé vinařství sídlící ve Velkých Němčicích a obhospodařující část vinohradů i v sousedících Uherčicích. Jejich historie je doložena nejméně od roku 1940, kdy prarodiče současného majitele Marka Pechora vysadil vlastnoručně vinohrad, který je stále obhospodařován.

    V současnosti vlastní 6 ha vlastních vinohradů, a to v krásných lokalitách na úpatí Hustopečské pahorkatiny. Lehké vápencové spraše, které jsou většinou podložím, dovolují získat hrozny vynikající kvality. Šetrné obhospodařování vinohradů, špičková technologie zpracování hroznů a osobitý přístup Marka Pechora, to vše dává vzniknout nepřehlédnutelným vínům. Vínům sladším, povětšinou, ale s krásně vyváženým poměrem cukr - kyselina.

    Pěstují a zpracovávají odrůdy - Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Pálava, Sauvignon, Sylvánské zelené a Tramín červený.

 

Vinařství Springer

    Vinařství Springer je vinařství s dlouhou tradicí. Zakladatel Jakub Springer (nar. 1874) přišel do Bořetic z Pouzdřan a přivezl si s sebou i rodinný dřevěný lis z roku 1807, který zhotovil Abraham Taicz. Tento letopočet  vložili i do loga firmy Vinařství SPRINGER a.s. Bořetice. Toto vinařství patří k vinařské podoblasti velkopavlovické.

    V dnešní době hospodaří ve dvou lokalitách Čtvrtě a Skale o celkové výměře 5 ha a počtu 24000 keřů otec Jaroslav Springer st. se synem Pavlem a jeho rodinou. Jsou členy systému Integrované produkce hroznů a vína. Cílem je minimalizace používání chemických ochranných prostředků při ošetřování vinic a používání ekologických přípravků.

    Produkují vína výhradně ze sklizně vlastních hroznů. Jejich cílem je vytvářet a nabízet nezaměnitelná osobitá vína, která nesou punc viniční tratě. Milovníci vína poznají jejich vína podle nezaměnitelného rukopisu, který stál na počátku jejich úspěchu.

Rodinné vinařství Šabata

    Vinařství bylo založeno v roce 1997 jako malý rodinný podnik s vinnými sklepy v Zaječí ve velkopavlovické vinařské oblasti. Základním zdrojem pro produkci vína jsou vinice okolo Přítlucké hory, která dominuje obcím Zaječí, Přítluky a Rakvice.

    Vinařství se specializuje na výrobu přívlastkových vín, červených vín - samotoků, na vína Svatomartinská a některé vlastní speciality, vyráběné metodou řízeného kvašení, jablečno-mléčná fermentace probíhá jen u červených vín výhradně přirozenou cestou. Každoročně je vyrobeno asi 15 šarží z tradičních moravských odrůd.

Vinařství Martin Šebesta

    Vinařství Martin Šebesta je rodinná firma z Mikulovské vinařské oblasti. Působí na trhu od roku 2002 a již stihlo získat řadu významných ocenění v mezinárodním měřítku (např. Vinum Juvenale 2006, Salon vín 2006-7, TOP77 vín ČR 2006-7, VVT Valtice 2007).
    Na jaře roku 2002 vyrostly na mikulovských svazích nové vinice. A v následujících letech se s výsadbou pokračovalo. V současné době již vinařství Martin Šebesta obhospodařuje 8,5 hektarů vinic. A určitě není pro chuť vína z jejich produkce zanedbatelné, že se rodí v jedné z nejteplejších vinohradnických oblastí Čech  a Moravy, na úpatí Dunajovických vrchů. Vinice leží u obce Březí, vzdálené zhruba pět kilometrů jižním směrem od Pálavy. Dvě hlavní vinice jsou ve dvou známých viničních tratích Liščí kopec a Ořechová hora, které jsou orientovány směrem na jih - k hranicím se sousedním Rakouskem.

    Odrůdovou skladbu tvoří ze 70 % bílé víno a zbývajících 30 % víno červené. Část vín tvoří vína suchá, včetně vín červených. Díky dobré vyzrálosti hroznů obsahují některá vína příjemný zbytek přírodního cukru. Velikosti partií představují šarže o 300 - 5000 lahvích.

Vinařství Vladimír Tetur

    Vinařství Tetur se nachází od roku 2003 v moderním provozu v nové průmyslové zóně Velkých Bílovic. Hospodaří na 12 ha vlastních vinic, zbývající část hroznů nakupuje od stálých dodavatelů výhradně z Velkých Bílovic. Sklepmistrem je majitel firmy Vladimír Tetur.

    Zpracovávájí 13 bílých a 9 modrých odrůd v mnoha kvalitativních skupinách. Zaměřují se na výrobu aromatických odrůd jako je Irsai Oliver, Muškát moravský, Tramín červený aj.

    Fermentace a kvasný proces modrých odrůd probíhá ve speciálních nerezových vinofikátorech bez přístupu kyslíku a zbytečného síření rmutu tzv.bezoxidační metodou. Bílá vína jdou po vyškolení z nerezového tanku přímo do láhve, aby byla zachována svěžest a ovocnost vína. Červená vína se stočí z nerezového tanku na několik měsíců do ležáckých nebo barikových sudů od francouzského bednářství SEGUIN MOREAU, aby se vydýchala a poté jdou do láhve.

    Na trh dodávají ročně asi 300 000 lahví jakostního a přívlastkového vína převážně do gastronomie, vinoték a specializovaných prodejen s vínem. Jejich vína získávají ocenění na prestižních výstavách u nás : např. VVT, GP Vinex, Salon vín ČR, a v zahraničí : Weinparade Poysdorf, Muvina Prešov, ve slovinském Mariboru a Ljubljaně, ve Vídni, Kanadě aj.

Vinařství Volařík Mikulov

    Vinařství s dlouholetou tradicí, jehož vinice se nacházejí v okolí Mikulova. Zakladatel rodové tradice Leopold Volařík se v Dolních Dunajovicích ocitl krátce po druhé světové válce a od starousedlíků německého původu , rodiny Schutzů, získal cenné zkušenosti, které po jejich odsunu zůročil vlastní pílí a předal další generaci. V současné době obhospodařují celkem 15 vinic o celkové rozloze 68 ha. Většina vinic leží na teplých svazích Pálavy na samém jihu Moravy a patří mezi nejkvalitnější vinice u nás.

    Jejich vinice se nacházejí v obci Mikulov - Turold, Bavory, Sedlec - Zátiší Hliník, Březí - Ořechová hora, Liščí vrch, Dolních Dunajovicích - Plotny, Perná - Purmice, U Boží muky, Kotelná, Železná, Pravá Klentnická, Levá Klentnická, Horní Věstonice, Dolní Kounice - Šibeniční hora.

    Po mnoha letech starostlivé péče a tvrdé práce sklízí vinařství Volařík hrozny úspěchu. Získali na čtyři desítky ocenění na prestižních soutěžích doma i v zahraničí. V roce 2011 se stali vinařstvím roku