|
Novinka |
4.3.2024 jsem byla přechutnat Malbecy
Společnost Nestar letos uspořádala ochutnávku Malbeců v restauraci La Casa Latina v Dlouhé. V restauraci, ve které jsem kdysi (26. února 2013) ještě jako v La casa Argentina, poprvé ochutnala vína od Casa Bianchi. Malbecy a Torrontés spojená s Lionelem Messim... Jak já tehdy byla vyjukaná :) Vůbec jsem nevnímala krásu a eleganci salonku... Možná, že se i za tu dobu kromě názvu restaurace pozměnila i vyzdoba interieru. Je to místo reprezentativní pro již patnáctileté výročí Světového dne Malbecu. Volba místa byla možná ovlivněla i tím, že na představení vín zavítal argentinský velvyslanec Claudio Javier Rozencwaig, a také Martin Cortés z bodegy Amalaya - Colomé. V oficiálním přivítání bylo připomenuto, že i Nestar popatnácté představuje dovezená vína. A dokonce byl přítomen i jeden věrný, který po celou dobu sleduje a ochutnává... Tento časový hendikep nedoženeme, ale i tak jsme s odpovědně ochutnávali a vybírali, čím bychom udělali radost příznivcům Malbeců v Kolíně...
Tentokrát bylo k ochutnání nachystáno 24 vzorků. Tradičně první byl sekt, tentokrát od Callie připravený metodou Charmat z odrůd Viognier a Ugni Blanc - novinka. Lehký, svěží, zajímavý. Myslím, že bude jedním ze sektů na letní ochutnávce sektů. Další byl klaret z Malbecu. To je víno velmi zvláštní. Stále váhám s hodnocením... Od Amalay bylo bílé cuvée Torrontesu s Rieslinkem. Torrontes dodal vůni Rieslink svěžest. jo to vezmu ;) Potom následovala již vína červená s různou dobou zrání v sudech ze všech oblastí. Od jihu k severu - z provincií Patagonie, Mendoza, San Juan a Salta. Vína z čistého Malbecu i nejrůznější cuvée. Někteřá podle etikety rozpoznatelná - staří známí, byť jiné ročníky, a pár novinek.
Duben je vlastně již za dveřmi. Je na čase vybrat a rozmyslet, které víno a na kterou ochutnávku, aby se prostřídaly styly a nemám jen Malbecy od Nestaru ;). Plánuji pro Vás ochutnávky v sobotu 12.4., ale i přímo 17.4, což je čtvrtek a v pátek 25.4. Pokusím se, aby byl na každou jiný degustační lístek a samozřejmě od 17. dubna bude možné si některé Malbecy ochutnat jen tak při cestě kolem...
28.2. 2025 byla Velká ochutnávka vinařství Hrabal
Rodinné vinařství Hrabal představil Ing. Stanislav Hrabal poprvé v Kolíně za mé asistence již dávno, 8 dubna v roce 2022. Od té doby hodně vody uplynulo a hodně hroznů dozrálo... Co se však nemění je, že vinařství najdeme ve Velkých Bílovicích, tedy patří do podoblasti Velkopavlovické. Na zkušenostech tatínka Václava, zakladatele rodinné tradice, se synové Stanislav a Miroslav snažili a snaží nejen studiem, ale i cestami za vinaři do zahraničí, dělat ta nejlepší vína. Taková, aby jim chutnala. V současnosti obhospodařují 25 h vlastních vinohradů, ale stáje ještě i něco hroznů nakoupí od spolehlivých dodavatelů. Vína roce 2022 rozdělovali do několika řad - Traditional, Touha, Grand vin, Pure, Carpe diem. Se změnou etikety doznalo změny i rozdělení vín... To a mnohem víc, se každý dočte na jejich webových stránkách. Ovšem to, jak se na tom kterém vinohradu daří té které odrůdě. Jestli je to které víno svěží, protože je ke každovečerní pohodě. Nebo jestli je to víno pro pomalé a plánované ochutnávání, neb bylo při dlouhém dozrávání školeno. Jestli poznalo "jen " normální sud, nebo zda bylo i v sudech barrikových... A mnohé další jemnůstky se dozvěděli ti, kteří přišli na ochutnávku.
Výběr vín byl na vinaři.
Ochutnávalo se:

Těch patnáct, které neskolila choroba, poznalo Dominika Hrabala, syna Stanislava Hrabala. Jednoho ze dvou bratrů, jejichž osud je spjat v vínem. Každého trochu jinak, ale jejich vzájemná interakce je nosným prvkerm jejich nových etiket. Pravda, navrhl je profík, ale jak Dominik zdůraznil odráží se v nich bratrské bouře a neshody, které ovšem časem vyvanou a dojde ke smíření. A také, že Miroslav je tím, který by nejraději dělal vše stejně (je tou svislicí na etiketě) a ten "neposlušný", který hledá jak se zavděčit chuti a náladám zákazníků je Stanislav. Dozvěděli se, že již obhospodařují 32 ha vinohradů a i něco hroznů nakupují. Dominik držel otcovskou linii a moc nepodsouval, jak které víno chutná a co by tam člověk měl cítit. Ovšem neodpustil si u svého favorita zdůraznit, že je to to víno, které má nejraději...
Když jsem před chvíli doplnila hlasování do tabulky a spočítala preference... Mám dojem, že přece jen zafungovalo doporučení, nebo je toto víno tak dokonalé?
Takto si vína vedla:

A ještě bych ráda prozradila, že v tabulce tentokrát asi nikdo nenajde sebe. Tedy, kdyby někdo chtěl sledovat, jestli jsem jeho volby zapsala správně. Je to proto, že tentokrát mi vypověděla službu tiskárna. Degustační lístky byly tisknuty u profíků, kteří jaksi nepochopili, že se část bude odstříhávat.. A nebo já nebyla tak drsná, abych vytisknuté nepřijala... Zkrátka vzorek 1 - 4 je jednoho a 5 - 10 může být kohokoli... A byť jsem se snažila vlastnoručně si obstarat hlasy, stalo se, že přece jen mi jeden chybí k naprosté spokojenosti.
Co naopak mne velmi těší, byla pochvalná slova na vína vinařství Hrabal a i na Dominikovu úlohu průvodce. A spokojenost všech je velkou odměnou pro mne. Díky!
15.2. 2025 byla vinotéce ochutnávka červených vín z Austrálie a Portugalska.
Po ochutnávkách pořádaných společností Kupmeto, jsem hlásila, že jsem byla oslovena některými víny i z dosud ve vinotéce nezastoupených krajů.
Portugalsko je zajímavé nespočtem pro některé z nás docela bezvyklých odrůd. Jako na vše nové se musí jazýček trochu připravit... Žádné víno není jednoodrůdové. Tak jen na úvod vyjmenuji odrůdy, které nás čekají: Touriga Nacionale, Tinta Miúda, Tinta Roriz, Camarate, Castelão, Trincadeira, Touriga Franca a dokonce i Syrah...
Australská vína nejsou zdaleka tak odrůdově rozmanitá... Shiraz, Cabernet Sauvignon, Grenache a Mataro. Shiraz je anglicky Syrah. Jsme v bývalé anglické kolonii a dosud jedné ze zemí commonwelthu. Syrah spolu s Cabernetem Sauvignon přivandrovaly z Francie. Ještě aby Cabernet Sauvignon chyběl, když je to z modrých odrůd ta celosvětově nejpěstovanější. Grenach a Mataro přicestovaly ze Španělska jako Garnacha Tinta a Mourvedre, či Monastrell, jak komu libo. všechny odrůdy mají docela dost synonym.
Ochutnávalo se:

První víno je z velmi velkého vinařství. Santos Lima je rodinné již po pět generací. Mají vinohrady mnoha oblastech Portugalska a zakládají si na tom, že jejich vína mají dobrý poměr cena výkon. Vzhledem k tomu, že toto víno je z jejich základní řady, byla to oproti těm dalším, vymazleným trochu nevýhoda, ale zase toto víno bylo dobrým odrazovým můstkem k dalšímu ochutnávání...
Quinta da Romaneira je naproti tomu vinařství, které přechází z majitele na majitele, byť první zmínka, že v odbasti Douro toto vinařství je, je z roku 1745. Oblast Douro je proslulá svými portskými, tedy logické bylo i dát jedno jejich na konec.
Vinařství Langmeil mě svou historií velmi zaujalo, tedy až potom, co jsem si jejich vína ochutnala, zakoupila a dohledávala jsem si informace odkud, a co mě zaujalo. Tady bych jen zmínila, že obhospodařují nejstarší vinohrad na světě. Byl vysazen Chirtianem Aurichem v roce 1843 a stále plodí.
Jak vína chutnala:

Ochutnávka byla docela komorní, ale i tak snad pro všechny příjemná stejně jako pro mne. Sešli jsme se v sedmi. Mé rozpaky, jestli jsem vybraná vína seřadila tak, aby předchozí nezastínilo následující, byly rozehnány. Prý si milovníci červených vín večer užili. Díky za radost z ochutnávání a poznávání všem.
Ale ne všechna vína se dopila - zvědaví, kteří neměli v sobotu čas mají ještě šanci:)
Ochutnat si alespoň některé v Zající...
7.2. 2025 byla ve vinotéce ochutnávka Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský v čase.
Ryzlinky vlašský i Ryzlink rýnský nejsou v historii sourozenci. Kolébka každého z nich je nachází jinde. Dovedávna nebyli známi ani jejich rodiče, což se s rozvojem genetické analýzy mění... Co mají společné? Vína z jejich hroznů připravená mají výraznější kyselinku. V mládí svěží až rozvernou, s vyzráváním harmonickou, zvlášť pokud jim byl ponechán byť i jen nízký zbytkový cukr. V chuti jsou rozdílná. Obecně by se dalo říci, že Ryzlink vlašský je méně aromatický a i v barvě nepatrně světlejší, než Ryzlink rýnský. Ovšem vše je závislé na vyzrálosti hroznů, podloží i vinaři. Tak jako vždy.
Ochutnávalo se:

Jak to tak bývá, vybírám-li vína na ochutnávku, nevím koho nabídka osloví. Tedy snažím se volit vína tak, aby byla přijatelná pro co nejširší obecenstvo. To by se to vybíralo, kdybych věděla, že budou chutnat vína kolem 5 g/l zbytkového cukru, nebo naopak třeba kolem 30 g/l zbytkového cukru... Tentokrát jsem vybírala dvě vína od jednoho vinařství, která se ne příliš lišila analytickými daty a hned vedle dvě z jiné podoblasti s rozdílným zbytkovým cukrem. Aby bylo devět vzorků byly v jednu chvíli proti sobě dvě vína z Mikulovské podoblasti.
A přiznám se bez mučení. Když jsem chystala vína na ochutnávku nějaký šotek mi místo vzorku v pořadí devátého podstrčil víno číslo dvě. Tedy místo Ryzlinku rýnského od Ampelosu, byl opět jejich Ryzlink vlašský. Této chybičky jsem si všimla až po hodnocení, ve chvíli, kdy byl žádán vzorek číslo 9 - Ryzlink rýnský ročník 2023 od Ampelosu a on nebyl... A tak se stalo, že bylo o jedno víno víc a všichni byli velmi zvědaví jak dopadlo hodnocení, zda bylo pro stejná vína identické. Bylo dost veselo a s radostí se hlasovalo i pro desáté víno!
Trochu statistiky:

Výsledek mluví jasně, všech jedenáct ochutnávajících bylo při smyslech. Dokonce někteří hlásíli, že kdyby degustační lístek nehlásil jiné víno, byli by tvrdili, že ochutnávají to stejné. Když už se mi nechtíc povedl takový žertík, moc mne těší, že všichni byli nakonec spokojení a vína se za hovoru tak nějak vypařila. A to není léto ;) Prý se klidně mohu zase splést. Díky všem za veselý večer.
24.1. a 25.1. byla ve vinotéce slepá ochutnávka Není Cuvée jako Cuvée... A je to cuvée?
V hlavní roli:
Pinot Noir = Rulandské modré je prastará odrůda, které světlo světa spatřila snad v Burgundsku. Na Mělník ji dovezl, tedy nechal dovézt, Karel IV. Od té doby uplynulo dost voby v Labi a i se asi pozměnill způsob přípravy vína...
Merlot je také prastará odrůda. Ve Francii, své kolébce, leta letoucí opomíjená. Dokud se neprosadil ve světě, byl ve stínu oblíbenějšího Cabernetu Sauvignon, nebo Cabernetu Franc.
Ve vedlejších rolích:
Nitra, na Slovensku Ing. Dorotou Pospíšilovou vyšlechtěná odrůda ze dvou starobylých francouzských odrůd.
Roesler interspecifická odrůra vyšlechtěná v Rakousku a pojmenovaná po bývalém řediteli nejstarší rakouské vinohradnické školy Leonardu Roeslerovi.
Saint Laurent = Svatovavřinecké starobylá francouzská odrůda, se známou maminkou Pinot Noir a tatínek? Třeba se také najde...
Malbec nevlastní bratr Merlotu. Původně z Francie - Cahor, ale nový domov našel v mnoha zemích, v Argentině zvlášť.
Cabernet Moravia v Moravské Nové Vsi manželi Glosovými vyšlechtěná odrůra - maminka Zweigeltrebe a tatínek Cabernet Franc.
Cuvée zní honosně vždyť je to slovo převzaté z francouzštiny. To stejné v angličtině je blend. Krásně česky řečeno směska nebo mišunk ;). Mnohý se na vína neodrůdová dívá svrchu, jako že se vinaři něco nepovedlo, a teď se to snaží zachránit... To může být a nemusí být pravda. V loňském roce se pan Karel Novotný, enolog Vinařství Štěpán Maňák, stal mistrem v tomto oboru a učí zájemce, jak z dobrého vína udělat ještě lepší. Jak dodat vínu vrstevnatost postupným otevíráním jednotlivých vín nejen ve skleničce, ale i po zahřátí v ústech. K tomu lze ještě dodat zrání v sudech ať již barrique, nebo ze slavonského dubu s různou délkou zrání... Lze si hrát a hledat... Vždyť mnohdy ta nejlepší, a nejen francouzská vína, také nejsou vždy jen jedno odrůdová...
Hravé jsem lákala na slepou ochutnávku. Všechny lahve byly zahalené a otevřené. Někteří vinaři mají na záklopce, nebo i na korku své jméno... Co kdyby se dalo vidět. K ochutnání byla jak vína jednoodrůdová, tak i cuvée. Kdo chtěl mohl si tipnout, zda je to či není cuvée, ale to nejdůležitější bylo, jestli mu víno chutná či nikoli, a po odhalení si sám pro sebe udělat závěr.
Ochutnávky byly dvě. První termín se hodil sedmi a druhý deseti milovníkům dobrých vín. V druhé partě pro velké nadšení jsem přidala ještě jedno cuvée.
Nebudu napínat, takto si vína vedla:

Ti kdo přišli se dozvěděli i o něco navíc k tomu, co jsem napsala před tabulkou. Ale hlavně vědí, jak které víno chutnalo právě jim, bez ohledu na ocenění, či souseda. Doufám, že cuvée byly shledány dobrými, alespoň to po ochutnávkách tak vypadalo. Všem děkuji, že si našli čas a bavili se nad záhadami ve sklenkách. Díky za podněty a sdílenou radost ze hry.
|
|
|